Gyakran Ismételt Kérdések   E-mail
Keresés

Körömrágás felnőttkorban

Milyen kérdések megválaszolására van szüksége annak, aki rágja a körmét?

Körömrágás felnőttkorbanA felnőttkori körömrágás nem pusztán rossz szokás, a körömrágásnak mindig lelki okai is vannak. Bármilyen stresszes helyzet, vagy mélyen elgondolkodtató dilemma közben a körmüket rágók észre sem veszik, hogy az ujjaikat egymás után a szájukba veszik, és a körmeiket tövig rágják. Elég egy konfliktushelyzet, és máris rágják, tépik magunkat.

Bár a körömrágás többnyire gyermekekre jellemző, felnőtt korban is jelentkezhet. A rágás a külvilággal szembeni feszültségek és agressziók külső megnyilvánulása. A felsőbb tekintélytől (apától, anyától, tanártól, főnöktől vagy idősebb testvértől) elszenvedett valódi vagy vélt igazságtalan bánásmód következtében agresszív indulatok (méreg, düh, harag) ébrednek az egyénben, ezeket azon­ban el kell fojtania. A legszívesebben visszaütne, de nem meri megtenni.

Körörágás gyermekkorban »

A köröm evolúciós funkciója

A köröm evolúciós funkciójaA köröm szimbolikája a mai életünket is áthatja.

A körmünk az agresszív örökségünk, az agressziónk eszköze. Az más kérdés, hogy ha nem használhatjuk, mert a társadalmi környezetünk elutasítja az agressziót, akkor meg kell szabadulnunk tőle. Ezért jó esetben vágjuk a körmünket, rosszabb esetben lerágjuk. Körmünk feladata mindig is az agresszió kifejezésre juttatása volt, valamint őseink – szerszámok, eszközök híján – a körmükkel küzdöttek az életükért és az ételükért. Ahogyan a közmondás mondja: kikaparja magának a gesztenyét.

De amikor mohó vágyat érzünk valami iránt, akkor is azt mondjuk, hogy „szeretném megkaparintani”.

A köröm nem csak a támadás eszköze, hanem a védelemé is. Megvédi az ujjakat a sérülésektől, valamint támasztó funkciója is van. Megtámasztja az ujjak utolsó percét, ezzel a tárgyak megfogását, megragadását segíti.

A származásra is utal a köröm. Azoknak az őslényeknek, akiknek mászniuk kellett, egészen más formájú és erősségű körme nőtt, mint azoknak, akik repültek. Más a körme azoknak, akiknek darabokra kell szedni a táplálékát, mint aki egészben nyeli le, vagy aki nem is használja a körmét a táplálék szerzésére, vagy bevitelére (pl.: a növényevők).

A köröm szerepe ma

A köröm szerepe maA modern ember körme kissé domburú, rugalmas szarulemez, amely a körömágyhoz (a bőr irharétegének része) rögzül. Az egészséges ember körmének felszíne sima, fényes, rózsaszínes, rugalmas, alul félholdacskával.

A körömnek vannak saját betegségei is, de a szervezet általános megbetegedését is gyakran mutatja a köröm állapota. Mutatja a szervezet vashiányos állapotát, a vitamin- és fehérjehiányos állapotot, a keringési zavarokat, de károsodik a pikkelysömör jelenlétekor is. A körömágy leggyakoribb betegsége a gombák vagy baktériumok által okozott gyulladás.

A leggyakoribb betegségek megjelenési formája a körmön:

  • A vitamin hiány: a köröm töredezik.
  • Vashiány: a körömlemez elvékonyodik, berepedezik, töredezik, súlyosabb esetben keresztben kettéhasad. A köröm növekedése lelassul, a szélek kitüremkednek.
  • Szívbetegség, keringési zavarok: a köröm megvastagszik, és domborúbbá válik.
  • Autoimmun betegség: a köröm elveszíti a fényét, megjelenik a hosszanti barázdáltság, pettyessé vagy tarkává válhat a színe.

A körömrágás

A körömrágásA körömrágást kényszercselekvésnek nevezzük, hiszen a körömrágás elsődleges célja a szorongás csökkentése. A körmüket rágók az adott pillanatban gyakran nincsenek is tudatában, hogy éppen a szájukhoz emelik a kezüket, annál inkább látja ezt a környezet, így mindenki számára azonnal látható, mennyire ideges és mennyire szorong, aki felnőttként a körmét rágja.

A körömrágás nem csak esztétikai hiba, hanem nagyon fájdalmas cselekedet is. Magam is rágtam a körmömet egészen kicsi koromtól úgy 30 éves koromig. Emlékszem a fájdalomra, amikor a körmöm mellett a bőröm is szakadt, és gennyes, nehezen gyógyuló sebek keretezték a csutak körmeimet. Amikor belevágtam egy 250 órás, kiscsoportos önismereti munkába, és tudatosultak az elfojtott félelmeim, akkor megértettem, hogy milyen érzelmi deficitek okozzák bennem a kényszeres körömrágást, és a körömrágásom kényszere egy csapásra megszűnt.

A körömrágás, mint rossz szokás, vagy mint kényszercselekvés, mindenképpen azt mutatja, hogy kibillentünk az egyensúlyi helyzetünkből. Mutatja, hogy az életünk valamelyik területe nem működik olyan jól, mint ahogy működhetne.

A körmeink eredeti funkciója a támadás, illetve a védekezés. Az anyanyelvünk is tükrözi a köröm fontos funkcióit: „köröm szakadtig tagad, vagy védekezik”, „körmére égett a munka”, „megmutatja az oroszlánkörmeit”, esetleg „foggal-körömmel küzdünk”, netán szívesen „kikaparnánk valakinek a szemét”. Azonban a támadás is és a védekezés is agresszív cselekedet. S oly korban élünk, amikor a nyílt agresszió elfogadhatatlan, tehát el kell fojtani.

Nem karmoljuk össze, aki flörtöl a kedvesünkkel, és nem szántunk mély barázdákat a főnökünk arcára akkor sem, amikor szenvtelenül közli, hogy ki vagyunk rúgva. Kultúrlények vagyunk, inkább lefegyverezzük magunkat, szó nélkül benyelve a haragunkat, amely aztán majd belülről szorgalmasan rág minket. Félünk, hogy „túlreagálnánk a dolgot”, félünk, hogy nem tudjuk kordában tartani az ösztönös reakcióinkat, ezért inkább megfosztjuk magunkat a fegyverünktől.

A hatás aztán nem is marad el, hiszen amikor nem tudjuk őszintén kifejezni a haragunkat, csalódottságunkat, dühünket, akkor csorbul az önbecsülésünk. Gyakran félünk attól, hogy ha hangot adunk a valódi érzéseinknek, akkor megbántunk másokat, akik aztán többé nem fognak minket szeretni.

Annak a félelme mozgat minket, hogy majd mások elfogadhatatlannak tartanak, és elszigetelődünk, kiközösítenek.

A körömrágás oka tehát a belső bizonytalanság, az idegesség, amiért nem tudjuk az adott helyzetet irányítani, kézben tartani, nem tudjuk magunkat megvédeni.A körömrágás oka tehát a belső bizonytalanság, az idegesség, amiért nem tudjuk az adott helyzetet irányítani, kézben tartani, nem tudjuk magunkat megvédeni. Ilyenkor gyermekként viselkedünk, regresszióba vonulunk, visszavágyunk abba a korba, amikor mások döntöttek helyettünk, és most is másoktól várjuk a problémáink megoldását.

A körmét rágó ember nehezen hoz döntéseket, vagy egyáltalán nem dönt, megvárja, míg mások döntenek helyette, akkor aztán vagy megnyugszik, vagy alaposan megkritizálja a másik döntését.

A körömrágók elfojtott agresszióját rendszerint autoriter személy váltja ki, aki lehet szülő, főnök, házastárs. A körömrágók alapelve: nem bántani másokat. A köröm fegyver, és ő maga rágja le a fegyverét, lefegyverzi magát, mert fél a saját ösztönös reakcióitól.

Bűntudata van, nem tartja magát elég jónak, nem tartja magát szerethetőnek, így önmaga ellen fordul. Ha fájdalmat okoz magának, azzal megbünteti magát a „gyávasága” miatt. Nem áll ki a saját érdekeiért, a félelmet nem tudja legyőzni, ezért önbüntetés, önmagának okozott fájdalom jár. Csökken a bűntudat, mert „megbűnhődött” a félelem okozta gyávasága miatt.

Milyen kérdések megválaszolására van szüksége annak, aki rágja a körmét?

  • Milyen kérdések megválaszolására van szüksége annak, aki rágja a körmét?Miért félek-e az élettől, vagy annak egyes szakaszaitól?
  • Látom-e, hogy milyen események, történések, gondolatok okoznak bennem riadalmat?
  • Eléggé tisztelem-e magamat?
  • Hogyan félek mások agressziójától?
  • Mit érzek a saját agressziómmal kapcsolatban?
  • Mi az, ami bűntudatot ébreszt bennem?
  • Tényleg én irányítom a saját életemet?

Sokan csak az életük végén ébrednek rá arra, hogy mennyi felesleges szorongással élték az életüket, mennyi felesleges és félelmetes aggodalomra pazarolták az energiájukat. Amikor számvetést készítenek arról, hogy mivel töltötték az életüket, a legtöbben azt mondják, hogy a félelmeik nagyon sok gátat és akadályt építettek a boldogságuk útjába.

Ha te is hasonló gondokkal küzdesz, ha rágod a körmödet vagy egyéb kellemetlen szokásod van, gyere el az Ego building tréningünkre. Itt megismered a szokásaid valódi okozóját, az eddig rejtve maradt szorongásaidat, és megerősödsz az önbizalomban, önbecsülésben. Ha önmagadat jobban becsülöd, akkor másokat is jobban, okosabban fogsz tudni becsülni. A belülről fakadó magabiztosság megalapozza a belső békédet, harmóniádat.

Mi az a Ego building?

Ego buildingAz Ego building olyan személyiségfejlesztő önismereti tréning, amely a saját kivezető útját mutatja meg a résztvevőnek. Nem konzerv megoldásokat ad, nem recepteket vagy jó tanácsokat osztogat, hanem megkeresi az egyén személyes erőforrásait, és arra támaszkodva olyan magatartási, viselkedési formákat tanít, ami az illető számára a leghatékonyabb és legpozitívabb változásokat hozza.

Az Ego building egy hosszú tréning, 15 hónapon át tart, de nem megterhelő, mert havonta csak egyetlen napot vesz igénybe. A tréning azért hosszú, mert időre van szükség ahhoz, hogy a megszerzett új viselkedési mintázatok bevésődjenek és felülírják a régi helytelen mintákat.


Ego building
Jelentkezz 150 órás önismereti csoportba!







Jelentkezésed beérkezése után munkatársunk felveszi veled a kapcsolatot az Ismerkedő interjú időpont egyeztetése érdekében!


Személyiségfejlesztés, önismeret - További információ a professzionális személyiségfejlesztő, önismereti tréningekről »

Önismeret és személyiségfejlesztés

Az egyiknek sikerül, a másiknak nem
Mindannyiunkat foglalkoztat az a kérdés, hogy mi lehet az ok, amely egyes embereket akadályoz a kibontakozásban, az önmegvalósításban? Alapvető ellentmondásról van itt szó, amely az önmegvalósítási vágy és a társadalmi elvárásokhoz való alkalmazkodás között feszül.

Az egyiknek sikerül, a másiknak nem: avagy Önismeret nélkül nem megy »


Személyiségfejlesztés
Amikor a személyiségfejlesztés témaköréről gondolkodunk, természetes, hogy felmerül bennünk a kérdés, mi is az a személyiség? Hétköznapi beszélgetéseinkben természetes módon használjuk a személyiség kifejezést, de vajon tudjuk-e pontosan, hogy mit is jelent a kifejezés: személyiség, vagy személyiségfejlesztés? Bizonyos tekintetben mindannyian kicsit pszichológusok (is) vagyunk, hiszen nagyon is érdekel bennünket, hogy az emberek miért olyanok, amilyenek, mi magunk - családunk, barátaink és munkatársaink - miért vagyunk olyanok, amilyenek, és hogyan változhatunk – remélhetőleg pozitív irányba.

Személyiségfejlesztés »


Önismereti csoport
A személyiségfejlesztő önismereti csoport nem csodaszer ugyan, nem képes a világ megváltására, de alkalmas arra, hogy - akár tömegesen is - örömet adjon az embereknek, megtanítsa őket autonóm lényekké válni. Speciális módszerekkel segíti őket, hogy megtalálják önmagukat és másokat az egyre jobban elidegenedett világunkban.

Önismereti csoport »


Önismeret és Énkép
A legtöbb ember a környezete, vagy a társadalmi elvárásoknak megfelelő célok szerint él. Abban a ritka esetben, ha ezek a célok találkoznak sajátjaival, vagy ambíció hiányában közömbös saját pozíciója iránt, akkor esetleg konfliktusmentesen élhet. Ellenkező esetben azonban az élet tele van konfliktusokkal, és eldöntendő kérdésekkel.

Önismeret és Énkép »


Önbecsülés
Nem is tudjuk, milyen fontos az önbecsülés, mennyire meghatározza életünk minden mozzanatát. Ki vagyok én, mi az önbecsülés, mit hisznek ehelyett tévesen az emberek: életünk jelentős kérdései.

Önbecsülés »


Önismeret: A panaszkodás pszichológiája
Ha a te környezetedben is élnek panaszkodók, esetleg te magad is panaszkodó vagy, ne felejtsd el, hogy a panaszkodás is egy emberi játszma, mert nem egy válós probléma feltárására és megoldására irányul, csak egy negatív érzelmi állapot konzerválására. Gyere, panaszkodd ki magad, és segítünk megváltoztatni a szemléletedet.

Önismeret: A panaszkodás pszichológiája »


Önismeret: Hogyan legyél pozitív?
Pozitívan gondolkodni egészséges, sokat javít a testi, lelki, szellemi egészségünkön. Elgondolkodtató, hogy a pozitív gondolkodással foglalkozó könyvek túlnyomó többsége külföldi szerzőktől származik. Miért olyan nehéz a pozitív gondolkodás? Úgy tűnik, hogy több okból is.

Ha a te környezetedben is élnek negatívan gondolkodók, esetleg te magad is az vagy, gyere, válaszd a pozitív gondolkodást, és segítünk megváltoztatni a szemléletedet.

Önismeret: Hogyan legyél pozitív? »


Önismeret: Agyalás, túlgondolás, rumináció
Ne katasztrofizálj! Amikor túlgondolunk valamit, akkor többnyire felnagyítjuk a bajt, és folyamatosan kritizáljuk magunkat. Az agyunk ilyenkor rááll a vészgondolkodásra, a „mi lesz, ha” típusú fenyegető gondolatoknak se hossza, se vége. Amikor egy bizonytalan fenyegetéssel foglalkozunk, mondjuk inkább: „meglátjuk”. Gondoljuk át egyszer a lehetséges forgatókönyveket, azután, ha bekövetkezik, amitől félünk, majd megoldjuk a tények ismeretében.

Önismeret: Agyalás, túlgondolás, rumináció »


Önismeret: Velem mindent megtehetnek? Hol vannak az Én-határaim?
Velem mindent megtehetnek? - Hol vannak az Én-határaim? Amikor egyensúlyban vagyunk, szeretnénk megtartani azt az állapotot. Többek között ezt szolgálják az Én-határaink.

Velem mindent megtehetnek? Hol vannak az Én-határaim? »


Belső gyermek
A belső gyermek két nagy ellensége a szégyen és a bűntudat: Bizonyára sokunknak volt része kiegyensúlyozatlan nevelésben. Mégsem hiszem, hogy bárkinek is negatív érzésekkel kellene gondolnia a szüleire. A szüleink szerettek minket, ahogy tudtak, neveltek úgy, ahogyan akkor a legjobb tudásukból telt.

Belső gyermek »


Körömrágás felnőttkorban
Milyen kérdések megválaszolására van szüksége annak, aki rágja a körmét? - Ha te is rágod a körmödet, gyere el az Ego building tréningünkre.

Körömrágás felnőttkorban »


Önismeret, önbizalom hiánya
Nagyon izgalmas korban élünk, ahol előtérbe került az önismeret. Szüleink, nagyszüleink megadott séma szerint éltek, a társadalom keskeny mezsgyébe szorította az elvárásokat, milyennek kell, illik lennie egy rendes férfinak, nőnek, férjnek, feleségnek, s milyen legyen az ő viszonyuk. Igen leegyszerűsített kapcsolatminta volt ez. Bizonyos szempontból ez nagyon kényelmes is volt, nem kellett filózni azon, hogy „ki is vagyok én valójában?”, hiszen meg volt adva, beléjük volt nevelve, hogy ilyennek kell lenni. Aki nem ezt követte, az deviáns volt, kívülálló, aki az egész társadalmi renddel szemben állt.

Mára ezek a férfi-, nő- és kapcsolatmodellek lejártak, széthullóban vannak. Ez a kor elhozta nekünk azokat a tudásokat, melyek segítenek felismerni nekünk, hogy kik is vagyunk valójában. Még nem is olyan régen, 150 éve ez csak a papoknak, és a legmagasabb szellemi szinten élőknek adatott meg.

Önismeret, önbizalom hiánya »


A magány - Önismeret és önbizalom nélkül nem megy
Ünnepek és év vége közeledvén, amikor is az ország a Nagy Ünnepi Hajszoltság fáradalmait piheni ki, újra reflektorfénybe kerül a magány, a magányosság kérdése. Lesz két hét az év végén, amikor kizökkenünk a megszokott hétköznapokból, amikor lelassul a „ki tudja hova rohanó” világunk, hideg az idő, és barátságtalan hosszasan a természetben tartózkodni. Magunkra csukjuk az otthonunk ajtaját, és ilyenkor sokan élik meg a magányosság keserű heteit.

Ha a magány negatív hatása alatt állsz, ha nem érted, hogy miért vagy magányos, ha változtatni szeretnél az életeden, gyere el az önismereti, személyiségfejlesztő Ego building tréningünkre, mert ott megtanulod jól használni a kapcsolatteremtő képességedet.

A magány - Önismeret és önbizalom nélkül nem megy »


Ha elhagyott a szerelmed - Önismeret és önbizalom nélkül nem megy
Általánosságban azonban mindenkire igaz, hogy szenvedünk, ha elhagy bennünket az, akit szeretünk. Évekkel később is képesek vagyunk felidézni a szakítás részleteit, akkor is, ha azóta már boldog párkapcsolatban élünk.

Ha rugalmasabb, erősebb, magabiztosabb személyiséget szeretnél, az Ego building segít neked.

Ha elhagyott a szerlemed, a magány negatív hatása alatt állsz, ha nem érted, hogy miért vagy magányos, ha változtatni szeretnél az életeden, gyere el az önismereti, személyiségfejlesztő Ego building tréningünkre, mert ott megtanulod jól használni a kapcsolatteremtő képességedet.

Ha elhagyott a szerelmed - Önismeret és önbizalom nélkül nem megy »


Vitiligo
A Vitiligo egyes betegeknél komoly lelki, hangulati problémákat okozhat. A legtöbb betegnél súlyos önbizalomhiány lép fel a betegsége kapcsán. Vannak, akik megpróbálják elrejteni a betegségük jeleit, kendőzni, próbálják a bőr elváltozását, és igyekeznek eltakarni a fehér foltokat.

Miben segít az önismereti és személyiségfejlesztő tréning: Gyógyulás, tartós tünetmentesség. A foltok számának, kiterjedésének csökkenése. Oldódó szorongás, alvászavarok megszűnése, viselkedési zavarok megszűnése.

Vitiligo »


Mi is az a lelki egészség?
A lelki egészség vagy „ki a normális” kérdését alapvetően két szempontból lehet megközelíteni a pszichoanalitikában. Az egyik szemlélet a normális alatt átlagosat ért, vagyis olyan viselkedést, amely nem lóg ki a sorból, olyan személyiséget, amelynek semmilyen vonása sem eltúlzott a többiek átlagához képest. Másfelől tekinthetjük az egészséget emberi teljesítménynek, megközelítendő ideálnak, amely csak keveseknek adatik meg illetve amit csak keveseknek sikerül elérniük.

Mi is az a lelki egészség? »


Lelki terror
Különös, fojtogató atmoszférájú dráma szereplői azok az emberek, akik a lelki terror nevű játszmákban élik hétköznapjaikat. Óvatosan lehet csak közelíteni hozzá, mert időzített bombához hasonlóan sérülékeny a felülete és hatalmasat robbanhat a hozzá nem értők kezében. Kérdések garmadáját hozza felszínre: mi is az a lelki terror, mik a kritériumai, ki és hogyan döntheti el jogosultságát, hogyan és milyen alapon szankcionálható stb.? És kételyek garmadáját is: tetten érhető-e egyáltalán, nem válhat-e egy méltatlan és hazug eszközzé abban a lélektani hadviselésben, amiben az egyik fél a másikat igyekszik lehetetlenné tenni? S egyáltalán: hol van a határ az elviselhető és az elviselhetetlen, a „csak” fájdalmas és a sérülést okozó, a kellemetlen és kriminális között?

Lelki terror »


Családon belüli erőszak
A téma mindenkiben sok érzést, egyesekben indulatot kavar. Aki elszenvedi, aki végignézi, s aki csak hallomásból ismeri. S persze, aki elköveti.

Családon belüli erőszak »


Gyermek elleni erőszak a családban
Napjainkban fontos kérdéssé vált, hogy lehet-e a verés a gyermeknevelés eszköze? Akik erre igennel válaszolnak, egyre kevésbé vállalhatják nyíltan az igenlésüket, hiszen ma már törvény védi a gyermekeket a családon belüli bántalmazástól is.

Gyermek elleni erőszak a családban »


Munkamánia
A munkamánia definíciója: olyan függőség, amelyben a munka drogként funkcionál, háttérbe szorítja az egyén magánéletét, társas kapcsolatait; az élet értelmévé, a legfontosabb tevékenységgé válik.

A munkamánia, vagy ahogy manapság divatosan nevezik: a munkaalkoholizmus komoly betegség. Az ebben szenvedők számára az öröm, a siker egyedüli forrása csak és kizárólag a munka, ezért - miközben családjuk, társuk (egyelőre még) van - lelkileg elmagányosodnak.

Munkamánia »


Workalcoholism (munkamánia)
Temetkezz a munkába! – így hangzik a mindig okos barátnők legbölcsebbikének tartott tanácsa, ha felejteni szeretnénk, vagy ha valami lelki bajunk van. Olykor érdemes megfogadni. Ám sokszor éppen a túlzásba vitt munka, a nagy hajtás a súlyos problémák forrása.

Workalcoholism (munkamánia) »


Szenvedélyek rabságában - Akiket a munkaláz eléget
Hogy van az, hogy folyton rohanok, és mégsem érek oda soha sehova? Aki gyakran kérdezi ezt magától, az kezdhet gyanakodni. Van ugyanis egy szenvedély, amely nemcsak hogy elfogadott, de még vállon is veregetnek érte a főnökök. Úgy hívják, munkamánia. Tönkreteheti az életet.

Az öngyilkosság egyetlen társadalmilag megengedett formája, hogy halálra dolgozod magad - tartja a mondás. Azt az állapotot, amikor valaki 12-16 órát robotol, s még hétvégére is visz haza néhány dossziét, az angol elnevezése után „munkaholizmusnak” hívják. Az áldozatok nem a söntés pultját támasztják, hanem kifogástalan öltönyben száguldoznak az irodák folyosóin vagy épp ellentmondást nem tűrő utasításokat adnak.

Szenvedélyek rabságában - Akiket a munkaláz eléget »


Nőnapi gondolatok 2005.
Nekünk, nőknek megadatott az intuíciók gazdag eszköztára, ne fosszuk hát meg magunkat a belső felismerések, a belső irányítás forrásaitól. Ne fogadjuk el azt a nézetet, hogy a fejünk uralkodik a szívünkön, inkább segítsük, hogy a fej és a szív harmonikusan együttműködjön. Ehhez feltétlenül szükséges, hogy felismerjük, felvállaljuk, és tanuljuk meg célravezetően kifejezni az érzéseinket.

Mutassunk példát a gyermekeinknek, tanuljuk meg úgy élni az életünket, hogy elfogadjuk a saját érzéseinket, kicsinységünket és nagyságunkat, hogy felvállaljuk női mivoltunkat, erőnket és esendőségünket!

Nőnapi gondolatok 2005. »


Változó korban
Mindannyian álltunk már embert próbáló élethelyzetek előtt, mindannyian tudjuk, milyen a csalódottság, a veszteség, a megtorpanás. És amint felnőttünk hozzá, túléltük, megértettük, megoldottuk; erősebbé, értőbbé váltunk. Fejlődés egyenlő tanulási folyamat egyenlő problémamegoldás.

Változó korban »


Öregember nem vénember
Az öregember az vénember? Az öregség, az öregedés, viszonylagos fogalom, hibásan azonosítják a kronológiai, a naptári életkorral. Sok ember 50 évesen öreg, mások hetvenes éveik elején is fiatalok.

Öregember nem vénember »


Öngyilkosság helyett válaszd az életet!
Nincs olyan ember a földön, aki még sosem érezte, hogy ne akarna álomba merülni a gondjai, kínzó érzései, anyagi szenvedése, félelmei, megalázottsága, kiúttalansága elől. Álomba, vagy örök álomba merülni? Ez a nagy kérdés. Ha az a válaszod, hogy örök álomba, akkor elgyöngült benned az életösztön.

Amikor billeg benned az igen és a nem, a döntésben legyen benne az egész személyiséged. Az az állapotod is, amely a kételyeket, a szomorúságot, a lemondást, a depressziót, az álmatlan éjszakákat okozza, és az az állapotod is, ami a szíved szeretetére, a boldogságban eltöltött, meghitt órákra, a sikereidre, a harmóniára, a nagy nevetésekre emlékeztet.

Minden élettörténet egy regény, és minden ember a saját történetének a hőse. Kérlek te se legyél áldozat, inkább legyél egy átmenetileg nehéz életszakasz igazi hőse.

Öngyilkosság helyett válaszd az életet! »


Krízisállapot – öngyilkossági veszély
Az öngyilkosság végleges megoldás egy átmeneti problémára.

A lélektanilag kritikus helyzetben, krízishelyzetben lévő személyeknek támogatást tudnak nyújtani a családtagok, barátok, már azzal is, ha meghallgatják, a gondolatait komolyan veszik, támogatják, nem hagyják magára. Segítségért fordulhatnak az ingyenes telefonos lelkisegély-szolgálatokhoz, mentálhigiénés szakemberhez, pszichológushoz, pszichiáterhez.

Vigyázzunk az életre, az életünkre!

Krízisállapot – öngyilkossági veszély »


Grecsó Krisztián: Önmagunk eredete
Néhány hónappal ezelőtt leakasztottam a nagyszülői ház faláról egy festményt. Magamhoz vettem a képet, amely gyerekkorom helyszínén, a családi házban – ahol velem együtt a másfél szobában nyolc ember élt – díszítette a konyha, szoba, étkező (mikor minek használtuk) falát. Nagybátyám halála után néhány héttel hónom alá csaptam a Jézus az Olajfák hegyén-t. Hogy maradjon legalább egyetlen jel, híradás, örömhír, seb, akármi a család sokadik eredeti idejéből. A festményről azt lehet tudni, hogy úgy hatvan esztendővel ezelőtt apai nagyanyám egy gyékénypapucsot kötött a vászonra festett munkáért cserébe. De még azt a szerény lábbelit sem akarta elfogadni érte a festő, mert mikor hóna alatt a képpel elsétált a friss házaspárhoz, és a maga kezével a ház falára akasztotta legújabb munkáját, megfertőzte lelkét a magát selymesnek mutató kételkedés. Belevágta az ecsetet a nemes munkába. Hogy ez valóban így történt-e vagy sem, sejtelmem sincs, de az biztos, hogy így található a történet a családi legendáriumban, és többé-kevésbé ezekkel a szavakkal emlékeztem meg róla én is az Ahogy Csikivel mi ketten című elbeszélésemben…

Grecsó Krisztián: Önmagunk eredete »


Hamvas Béla: Virágszedés lélektana
Ahol az élet kitágul és átlép a merő földi jellegen, ott mindig virágossá válik. Így válik virágossá a természet tavasszal, amikor túllép a határon, amelyet az anyag tele vont neki. Így a halott és a menyasszony. A mezőn virágot szedni túlvilági foglalkozás, realitásfölötti és veszélyesen nyugtalan. A lélek önmagát szakítja le és megnyílik a világ felé, ahol nincs határ. Önmagát fonja koszorúba. A koszorú, a csokor pedig a korona, az aura, a nap, a megdicsőülés, a lélek visszaérkezése az elíziumi boldog mezőkre, a paradicsomba, ahol újra virággá válik.

Hamvas Béla: Virágszedés lélektana »


Burnout (kiégés) teszt
Ahhoz, hogy az alábbi rövid teszt segítségével reális képet kaphass arról, hogy milyen mértékben fenyeget a burnout (kiégés) szindróma, kérem, hogy jól átgondolt, őszinte válaszokat adj!

Burnout (kiégés) teszt »


Önismereti teszt
Tudni szeretnél valamit az önismereti szintedről? Ebben segít az alábbi önismereti teszt. Húsz kérdésre kell válaszolni, úgy, hogy három kategóriából lehet választani. Kérünk, hogy gyorsan, kevés mérlegeléssel döntsél, mert az önismereti teszt kiértékelése csak ekkor lesz hatékony.

Önismereti teszt »


Sikeres vagy-e?
Tudni szeretnél valamit arról, hogy vajon sikeres vagy-e? Ebben segít az alábbi önismereti teszt. Kilenc kérdésre kell válaszolni, úgy, hogy három kategóriából lehet választani. Kérünk, hogy gyorsan, kevés mérlegeléssel döntsél, mert az önismereti teszt kiértékelése csak ekkor lesz hatékony.

Sikeres vagy-e? »


Humoros önismereti teszt
Tudni szeretnél valamit az önismereti szintedről? Ebben segít az alábbi humoros önismereti teszt. Két kérdésre kell válaszolni, úgy, hogy két kategóriából lehet választani. Kérünk, hogy gyorsan, kevés mérlegeléssel döntsél, mert a humoros önismereti teszt kiértékelése csak ekkor lesz hatékony.

Humoros önismereti teszt »


Kellő önismeret és személyiségfejlesztés

Ha megtetszett a LELKI TITKAINK Mentálhigiénés Stúdió tevékenysége, kérlek ajánld ismerőseidnek is.