Gyakran Ismételt Kérdések   E-mail
Keresés

Pikkelysömör (psoriasis): bőrünk üzenete

Pszichoszomatika – test és lélek elválaszthatatlan

Pikkelysömör (psoriasis): bőrünk üzeneteA bőr a maga mintegy 20 kg-os súlyával és majd 2 m2-es felületével a legnagyobb szervünk. Bőrünkön a fizikai és pszichés állapotunk kíméletlenül őszintén megmutatja magát. Mutatja, ha szorongásunkban izzadunk, paprikavörös lesz ha dühösek vagyunk, ha szégyenünkben elpirulunk, lúdbőrösek leszünk az izgalom hatására, stb. A segítségével teszünk szert bizonyos érzelmi benyomásokra, és általa érintkezünk a külvilággal. A bőrbetegségek részben nagy érzelmi hullámzásokra és környezettel szembeni túlérzékenységre, az érzelmek nem megfelelő tudatosulására vezethetők vissza, továbbá a belsőnk állapotáról árulkodnak.

E szervünk lélegezni is segít, a hőháztartásunk fontos szabályozója, hőt tárol és ad le a környezetnek. Fontos kiválasztó szervünk, mert méreganyag kiválasztással segíti a test tisztulását. Mivel ennyire érzékeny szerv, a kezelése is legalább ilyen érzékenységet és körültekintést igényel, legyen szó bármilyen elváltozásról.

A pikkelysömör

A pikkelysömörA pikkelysömör, más néven psoriasis esetén a hámsejtek érési folyamata felgyorsul, kb. a felére rövidül. Ezáltal az adott felületen viaszszerű pikkelyképződéssel járó nagymértékű elszarusodás következik be, alatta pedig foltokban begyullad a bőr. A táplálkozás és stressz helyzet erősen befolyásoló tényező. Az első tünetek általában 20-40 éves kor körül jelentkeznek, de kisgyermeknél is előfordulnak. Leggyakrabban a végtagok érintettek, de fejbőrön is megjelenhet. Ritkán, de a kórfolyamat ráhúzódhat az izületekre is.

Lelki szint: A bőr a határ, a kapcsolat, a gyengédség és érintés szerve. Azoknál az érintetteknél alakulhat ki e rettegett betegség, akik lelki határaik védelme érdekében „páncélt” vonnak maguk köré. (karakterpáncél)

Tudat alatti félelem a lelki-érzelmi sérüléstől (kemény külső lágy belsőt takar), szélsőséges elhatárolódás elszigetelődéshez vezet. (semmit nem engedni be és ki)

A pikkelysömör feldolgozás-kezelési módok

Megtanulni más módon „védekezni” és megnyílni annak érdekében, hogy ne testi szinten törjön ki e hibás érzelmi hozzáállás. Az elváltozást érdemes holisztikusan kezelni: nem csupán a bőr felületére összpontosítani, hanem a bőrrel összefüggő „társszervek” állapotára is.

A pikkelysömör (psoriasis) pszichoszomatikus értékelése

A pszichoszomatikával foglalkozó szakemberek szerint minden betegség mögött fellelhető annak lelki oka. Ennek orvoslásával megszabadulhatunk a testi tünetektől. A bőrbetegségek hátterében legtöbbször problémás emberi kapcsolatok állnak. A pikkelysömör esetében az ember önvédelmi célból páncélt növeszt, bezárkózik, lelkileg szinte megközelíthetetlenné válik.

Pikkelysömör <i>(psoriasis)</i> pszichoszomatikus megközelítéseA Pikkelysömör (psoriasis) esetén a lehatárolódás és az izoláció szélsőséges fokot ér el, s ez arra kényszeríti a pácienst, hogy a sebein keresztül ismét nyitott és sebezhető legyen.

A Pikkelysömör (psoriasis) gyakran kezdődik a könyökön. A könyökével „érvényesül” az ember, és a könyökére támaszkodik is. A megkeményedés, sebezhetőség itt mutatkozik a legjobban.

A Pikkelysömör (psoriasis) a páncélképzésre emlékeztet bennünket. A bepáncélosodás a bőr természetes védelmi funkciója, amikor minden irányban lehatároljuk magunkat, sem be, sem ki nem akarunk engedni semmit. A pszichés elhárítást Reich „karakterpáncélnak” nevezte el.

Minden védekezés mögött a sebezhetőségtől való félelem áll. Mennél vastagabb a páncél, annál nagyobb a belső érzékenység, a félelem a sebezhetőségtől.

A Pikkelysömör (psoriasis) a külvilághoz való viszony diszharmóniáját jelzi. Aki ebben a betegségben szenved, meg van győződve róla, hogy nem képes az életét irányítani. Akármilyen sikeres is, a sikereit nem veszi tudomásul, saját értékeit alábecsüli. Értéktelennek, szerencsétlennek tartja magát, és emiatt folyton feszült, ideges és rossz a közérzete. Ellenséges a külvilággal szemben, nem tud önmagára elegendő figyelmet fordítani. Feladatai ott jönnek ki, ahol a Pikkelysömör (psoriasis): a könyökén. Túlreagálja az őt ért ingereket, és a feltöltődés hiánya miatt mindenbe belefárad.

A Pikkelysömör (psoriasis) beteg haragszik a világra, utálja, hogy harcolnia kell a saját érdekeiért. A sömör ott jön ki, ahol a legnagyobb konfliktusai vannak önmagával.

A Pikkelysömör <i>(psoriasis)</i> beteg haragszik a világra, utálja, hogy harcolnia kell a saját érdekeiért. A sömör ott jön ki, ahol a legnagyobb konfliktusai vannak önmagával.A fejen, fejbőrön akkor lép fel megbetegedés, ha a gondolkodásával, a megoldási mechanizmusaival van konfliktusa.

Ha a derékon van a sömör, az azt jelenti: nem tud örülni. Ha hátul, az jelzi azt, amivel nem nézett szembe.

Ők azok a legérzékenyebb emberek, akik a maguk elhárító módján senkit és semmit nem engednek közel magukhoz, és sebezhető lelküket páncéllal próbálják megvédeni. A tragédia azonban az, hogy a páncél ugyan megvéd a sérüléstől, a sebezhetőségtől, de „megvéd” a szeretettől, az odafordulástól is. Hiszen a szeretet azt üzeni: nyílj ki. Az érzékeny ember pedig nem mer kinyílni, mert akkor nem tudna védekezni.

Így a páncél leválasztja a lelket az élő folyamatokról, beszűkíti, a félelem pedig egyre növekszik.

Ördögi körbe kerül a személy, s ezt az ördögi kört nagyon nehéz megtörni. A Pikkelysömör (psoriasis)ös ember a határai extrém megerősítése közben gyakran feláldozza önmagát, saját számára kizárja a boldogság lehetőségét.

Aki akaratlagosan keresztülviszi a szándékát, annak nem lesz soha pikkelysömör (psoriasis) tünete. A pikkelysömörös ember haragszik. Nem szereti önmagát. Panaszkodik, de nem könnyebbül meg ettől.

Miben szükséges változni?

Miben szükséges változni?Meg kell tanulni más módon védekezni. Keresni kell egy védett helyet, egy bástyát, ahol nyugodt körülmények között eldönthetjük és ellenőrizhetjük, hogy mi juthat be és mit kell kirekeszteni az életünkből. Ha elég bátrak vagyunk felfedezni a saját belső, érzékeny lelkünket, ha tudjuk értékelni és élvezni saját értékeinket, akkor megszűntethető az izoláltság, a páncélozottság.

Rendszerint új védekezési módszer tanulására van szükségünk, ez pedig a lehet a verbális szinten történő védekezés. Talpra esetté válni, széles körű ismereteket szerezni, érvekkel felfegyverkezni, csípős nyelvet kifejleszteni.

Belátható, hogy a legerősebb páncél is tönkremegy egyszer, és már nem véd többé. A belső védelmünk azonban örök, ha okosan karban tartjuk.

Bármennyire félelmetes is, bármennyire félünk is, be kell vállalni azt a kockázatot, hogy megsérülünk. S ha a lelkünk megsebződött, meg fogjuk látni, hogy ebbe nem pusztulunk bele. Sebezhetővé kell válnunk, hogy a csodálatos érzéseket is átélhessük. Meg kell nyitni magunkat az eleven élet, a szerelem, az odaadás folyamatában.

S meg kell tanulni harcolni a saját érdekeinkért. Meg kell engedni magunknak, hogy olyan dolgokkal foglalkozzunk, amelyek nekünk fontosak.

Ezt az változást vagy valami külső ok hozza meg, vagy pszichoterápia során jön létre.

A tapasztalatok szerint az aggodalomra hajlamosabbként besorolt páciensek számára közel kétszer annyi időbe telik a bőrbetegségben javulást elérni, mint kevésbé szorongó társaiknak. A túlzott szorongás jelentős és meghatározó szerepet tölt be a bőrbetegségek kezelésének hatásfokában. Azoknak a páciensek, akik hajlamosak a fokozott szorongásra, a terápiát megelőzően pszichológiai kezelés javasolt.

Mi történik a Pikkelysömör (psoriasis) Stresszoldás Tréningen?

Az első alkalommal megismerkedünk, és nagyon sok kérdést teszek fel az élettörténeteddel és a betegségeddel kapcsolatban. Megkezdjük az együtt gondolkodást. Az óra végén megmérjük és lefotózom azokat a Pikkelysömör (psoriasis) foltjaidat, amelyeket látni engedsz nekem. Szeretném, ha minél hatékonyabb és pontosan dokumentálható lenne a folyamat, hogy a bőrödön lévő rendellenesség viselkedését pontosan nyomon követhessük.

Hetente egy alkalommal szükséges találkoznunk, a második alkalommal egy teszt segítségével belenézünk a te saját, külön Világodba. S természetesen folytatjuk az első alkalommal megkezdett ismerkedést.

A harmadik héttől a tizennegyedik hétig kemény munka következik mindkettőnk részére. Dolgozunk az önbizalmad növelésén, a szorongásaid csökkentésén.

A tizenötödik héten ismét megmérjük és lefotózzuk a pikkelysömör foltjaidat, értékeljük az eddig eltelt idő változásait. Ez alkalommal megbeszéljük, hogy meddig jutottunk és mire van szükséged a továbbiakban.

A lehetőségek:

  1. Egyedül. Ha úgy érzed, hogy egyedül is tudsz haladni a megkezdett úton, akkor elbúcsúzunk egymástól.

  2. Csoportban. Mivel a Pikkelysömör (psoriasis) kezelése hosszadalmas folyamat, előre láthatóan az várható, hogy a koncentrált egyéni munka után egy olyan csoportba foglak javasolni, ahol hozzád hasonló ütemben fejlődő társak között más módszerek újabb változásokat hoznak neked, új kapcsolati formákat tanulhatsz, tapasztalhatsz meg.

  3. Egyéniben. Ha 15 alkalom után mégis úgy érzed, hogy inkább egyéni támogatásra van szükséged, akkor természetesen a továbbiakban is készséggel állok a rendelkezésedre.

Ha úgy érzed, hogy ez egyedül nem megy, hogy neked is sikerüljön,

jelentkezz most

a Lelki Titkaink Mentálhigiénés Stúdió Pikkelysömör (psoriasis) tréningre!


Pikkelysömör (psoriasis) stresszoldás tréning
Jelentkezz Pikkelysömör (psoriasis) tréningre!




Jelentkezésed beérkezése után munkatársunk felveszi veled a kapcsolatot az első találkozó időpont egyeztetése érdekében!


Pszichoszomatika cikkgyűjtemény

Mi is az a pszichoszomatika?

A pszichoszomatika kifejezés a lélek és test egységére utal. A pszichoszomatikus orvoslás a gyógyítás olyan általános irányultságát jelenti, amely a megbetegedések keletkezésében, lefolyásában és kezelésében figyelembe veszi a testi, lelki és társadalmi kölcsönhatásokat.

Mi is az a pszichoszomatika? »

A pszichoszomatika és az árnyékszemélyiség

Pszichológusként segítek a klienseimnek, hogy közösen feltárjuk a testi és a lelki jelentés tartalmakat, s az adott betegség szimbolikáját értelmezve a klienseim egészségét visszaállítjuk. Nem vagyok mindenható, és a módszer sem az, de közösen nagyon sokat tehetünk a megbomlott egészség visszaállításáért. Az egészség visszaállítása mindig együtt jár a kliens személyiségének, viselkedésének, gondolkodás módjának a változásával.

A pszichoszomatika és az árnyékszemélyiség »

A ciszta pszichoszomatikája

K. Lilla: Mi volt az oka annak a cisztának?

T. Gabi: Lelki eredetű volt, ahogy a többi is, amit a testemben felfedeztek. Ahogy erre ráébredtem, dolgozni kezdtem magamon, és mire rendbe tettem a viszonyomat a nőiségemmel, és átgondoltam a szüleimmel, főleg az édesanyámmal való kapcsolatomat, nyomtalanul el is tűntek.

(Nők Lapja 2019. 11. 20. 10. oldal)

A ciszta pszichoszomatikája »

Pszichoszomatika és a bőrbetegségek

A pszichoszomatika - azaz a testi tünetek lelki hátterével foglalkozó tudomány - szerint bőrünk, mint érzékszerveink egyike, nem csupán a külvilág információit hivatott közvetíteni számunkra. Lelki problémáink, tudatalattink üzeneteit is kommunikálja a külvilág felé, különféle bőrtünetek, -betegségek formájában.

A bőr határterületet képez belsőnk és a rajtunk kívülálló, ám tőlünk nem független világ között. A kettő kapcsolatában keletkezett nehézségek megmutatkoznak a bőrfelületen.

Pszichoszomatika és a bőrbetegségek »

Pikkelysömör (psoriasis)

Az egyik leggyakoribb bőrbetegség a Pikkelysömör (psoriasis). Élesen körülhatárolt, foltszerű gyulladásos gócokban jelentkezik, a bőrt ezüstfehér pikkelyek takarják. A bőr mértéktelen szaruképzése okozza a Pikkelysömört. Egyes bőrterületek elsebesednek, berepednek, véres var keletkezik rajtuk. Ezzel azonban nő a bőrön keresztüli infekciós veszély.

Pikkelysömör (psoriasis) »

Mi is az a Pikkelysömör (psoriasis)?

A Magyarországon mintegy 200 000 embert érintő pikkelysömör - orvosi nevén psoriasis - a közhiedelemmel szemben nem fertőző betegség. A kórkép legjellegzetesebb tünetei, a száraz, pikkelyesen hámló gyulladt bőrfoltok a test bármely területén megjelenhetnek, és ez nemcsak a betegek önértékelésére hat rendkívül negatívan, de a párkapcsolatukra, sőt a munkavállalási lehetőségeikre is.

Mi is az a Pikkelysömör (psoriasis)? »

Pikkelysömör (psoriasis) és a pszichoszomatika

A Pikkelysömör (psoriasis) a külvilághoz való viszony diszharmóniáját jelzi. Aki ebben a betegségben szenved, meg van győződve róla, hogy nem képes az életét irányítani. Akármilyen sikeres is, a sikereit nem veszi tudomásul, saját értékeit alábecsüli. Értéktelennek, szerencsétlennek tartja magát, és emiatt folyton feszült, ideges és rossz a közérzete. Ellenséges a külvilággal szemben, nem tud önmagára elegendő figyelmet fordítani. Feladatai ott jönnek ki, ahol a Pikkelysömör (psoriasis): a könyökén. Túlreagálja az őt ért ingereket, és a feltöltődés hiánya miatt mindenbe belefárad.

Pikkelysömör (psoriasis) és a pszichoszomatika »

Pikkelysömör (psoriasis): bőrünk üzenete

A Pikkelysömör (psoriasis) a külvilághoz való viszony diszharmóniáját jelzi. A beteg értéktelennek, szerencsétlennek tartja magát, folyton feszült, ideges és rossz a közérzete. Ellenséges a külvilággal szemben, nem tud önmagára elegendő figyelmet fordítani.

Ezért meg kell tanulni harcolni a saját érdekeinkért. Meg kell engedni magunknak, hogy olyan dolgokkal foglalkozzunk, amelyek nekünk fontosak. Ezt az változást vagy valami külső ok hozza meg, vagy pszichoterápia során jön létre.

Pikkelysömör (psoriasis): bőrünk üzenete »

Vitiligo

A Vitiligo egyes betegeknél komoly lelki, hangulati problémákat okozhat. Szakemberek ajánlása szerint Vitiligo esetén is segíthet az önismereti, személyiségfejlesztő, stresszoldás tréning.

Vitiligo »

Mi is az a Vitiligo?

A Vitiligo egy szerzett idiopatikus rendellenesség, melyben a szokásos pigmentációval született emberek részlegesen elveszítik a bőrük színanyagát. Az embereknek mintegy 2%-a érintett a vitiligós pigmenthiányban, Magyarországon ez körülbelül 200 000 ember.

Mi is az a Vitiligo? »

Vitiligo és a pszichoszomatika

A Vitiligo bőrbetegség, s mint ilyen, a határvédelem sérülését, a bőrkontaktus és a gyengédség hiányát, a határok megerősítésének szükségességét szimbolizálja. Megsérült, elvékonyodott a védőpajzs, a szigetelőréteg. Az elszigetelődés következtében a lélek számára börtönné válhat. A pigmenthiányos bőr érzékenyebb, ezért az érintés, az érzékelés a tapintás szorongást kelthet, mert könnyen fájdalmat okozhat. Ezért az emberi kapcsolatok, az egymásra odafigyelés, a melegség két ember között gátolt lehet.

Vitiligo és a pszichoszomatika »

Vitiligo: bőrünk üzenete

Vitiligo: bőrünk üzenete. A Vitiligo a határvédelem sérülését, a bőrkontaktus és a gyengédség hiányát, a határok megerősítésének szükségességét szimbolizálja. Az érintés, az érzékelés a tapintás szorongást kelthet, mert könnyen fájdalmat okozhat. Ezért az emberi kapcsolatok, az egymásra odafigyelés, a melegség két ember között gátolt lehet.

Ha elfogadjuk, hogy a Vitiligo kialakulásában része van a pszichés állapotnak, akkor talán elfogadható, ha a pszichés állapot javításán keresztül megkíséreljük a segítségadást a Vitiligo kezelésében.

Vitiligo: bőrünk üzenete »

Pszichoszomatika és a fogak

A fogak mind lelki, mind fizikai síkon nagyon fontos funkciót töltenek be, feladatuk a beviendő táplálék elsődleges darabolása, aprítása. Jól meg kell rágni a dolgainkat, mielőtt az emésztőrendszerünkbe kerülnének. A táplálékainkat ugyanúgy rágjuk meg, mint az érzelmi ingereinket.

Pszichoszomatika és a fogak »

Pszichoszomatika és a prosztata

Mivel a prosztata egyértelműen a férfiasság szerve, a férfiassággal kapcsolatban megélt frusztrációk egyenes összefüggésbe hozhatók a prosztata problémákkal. A 21. századi férfikép a sikeres, magas jövedelmű, kitartó munkaerő, a házias férj, a jó szerető, a biztos támaszt nyújtó apa képe. De a legtöbb férfi – legalábbis az élete egyes szakaszaiban - munkahelyi gondokkal küzd, magas stressz szintnek van kitéve, a családon belül elfoglalt szerepe alkalmazkodást kíván, így sok külső körülmény befolyásolja, hogy a férfi mennyire érzi magát férfinak.

Pszichoszomatika és a prosztata »

A szívinfarktus pszichoszomatikája

A szívinfarktus stressz-betegség. A szívinfarktus fizikai oka a szívizom görcse, illetve az izom elhalása. A lelki oka: a visszatartott szeretetenergia hirtelen görcsös állapotot hoz létre.

A szívproblémák gyógyulásának első lépcsőfoka az, ha megtanulunk az érzelmekkel bánni, azokat megélni és kimondani.

A szívinfarktus pszichoszomatikája »

Az étkezés zavarai: az elhízás

Az evési szokásokban az ember lelkiállapota és az affektív (érzelmi, indulati) szükségletei tükröződnek. Sok mindent elárul egy emberről az, hogy mit eszik, milyen ételeket kedvel és mi az, amit elutasít.

A fogyókúrák akkor válnak hatékonnyá, amikor a viselkedésváltozás hatására a kövér embernek már nem szükséglete a túlsúly. A gyakorlatban azért eredménytelenek a fogyókúrák, mert tüneteket kezelnek, de nem veszik figyelembe, az okokat és az érzelmi egyensúly megteremtését elhanyagolják.

Az étkezés zavarai: az elhízás »

A hatékony fogyókúra pszichológiája

Még a legelszántabb fogyókúrázó lendülete is könnyen megtörik, amikor eléri az ún. fogyókúrás plató szintjét, azt a szintet, amely alá egy ideig a mérleg nyelve a legszigorúbb diéta mellett sem kúszik.

A hatékony fogyókúra pszichológiája »

A fogyókúra lelki okai

Elkerülés, félelem, külső kényszer, frusztráció vagy valaminek a kompenzálása miatt nem érdemes fogyókúrába kezdeni, hiszen ha ilyen lelkülettel állunk neki egy diétának,az biztosan kudarcra van ítélve.

Egyéni személyiségfejlesztő, vagy csoportos támogatással hihetetlen sikereket érhetünk el, rejtett belső erőforrásaink mozgósításával megtanuljuk magunkról, hogy igenis képesek vagyunk elérni céljainkat.

A fogyókúra lelki okai »

Fogyás hipnózisban

Hogyan segít a hipnózis a fogyásban? A hipnózisban a hipnotizőr javaslatot tesz az agyadnak. Például olyan javaslatot, hogy a csoki, a pizza, a kenyér vagy a csülkös pacal helyett a salátákat, gyümölcsöket fogyasztod majd nagy-nagy élvezettel. Ennek a javaslatnak a megfogalmazása azonban szakértelmet igényel, mert nem mindegy, hogy mit fogad be a jobb agyféltekéd.

Fogyás hipnózisban »

A migrén

A migrén heves fejfájás, mely rohamokban támad, vissza-visszatérő, lüktető, nagyfokú fájdalom jelentkezik a fej egyik oldalán. Gyakran kíséri émelygés, hányinger, hányás, látás- vagy hallászavar. Nők esetében háromszor gyakoribb az előfordulása, mint férfiaknál.

A migrén »

Epekő, epehólyag betegség és a pszichoszomatika

Epekő, epehólyag betegség: felmérjük az epekő, epehólyag betegséged tüneteid. Szeretném, ha minél hatékonyabb és pontosan dokumentálható lenne a folyamat, hogy a epekő, epehólyag rendellenesség viselkedését pontosan nyomon követhessük.

Epekő, epehólyag betegség és a pszichoszomatika »

Allergia és a pszichoszomatika

Az allergia tipikusan pszichoszomatikus betegség. Jelentkezhet a bőrön, akkor baj van a határainkkal, a kapcsolatainkkal, a gyengédség adásának, kapásának képességével. Ha a tüdő, a lélegzés működésével kapcsolatos az allergia, az szintén kapcsolati problémára, kommunikációs gondokra, a szabadságunk el nem érésére utal. Az emésztőrendszerben jelentkező allergiás tünetek a befogadással kapcsolatos hiányainkat mutatják, a világ megemészthetetlen, a szexualitás, a férfi – női szerepek nem tudnak a helyükre kerülni az életünkben.

Allergia és a pszichoszomatika »

Allergia naptár

Pollen naptár (február - október): Az allergia naptár a szezonális allergia megjelenéséről, intenzitásáról közöl információkat. Az allergia naptár nem más, mint egy pollennaptár, melynek segítségével nyomon követheti a beteg a magyarországi allergén növények virágzási periódusait.

Allergia naptár - Pollen naptár (február - október) »

Ha megtetszett a LELKI TITKAINK Mentálhigiénés Stúdió tevékenysége, kérlek ajánld ismerőseidnek is.