A szerelem háromszög-elméleteReagálás Hajnal 2007-02-18 08:41:00-i Blogjára
Hajnal (2007-02-18 08:41:00) |
A szerelem háromszög-elmélete
Sternberg (1986) háromszög-elméletében azt állítja, hogy a szerelemnek három fő komponense létezik: az intimitás, a szenvedély és az elhatározás vagy elkötelezettség.
Az intimitás az önmegmutatást foglalja magában, amely az érzelmek, történetek megosztásával jön létre. A szenvedély magában foglalja az erotikus érdeklődést és a szexuális beteljesedést. Az elkötelezettség azt jelenti, hogy döntést hozunk arról, hogy a jelenlegi partnerünkkel maradunk és ezt a fajta kapcsolatot részesítjük előnyben a többi más lehetséges partnerrel szemben.
Mikor mindhárom elem egyensúlyban van, a szerelem legkiegyensúlyozottabb fajtájáról – a beteljesedett szerelemről – beszélünk. Sternberg szerint ez szinte soha nem jön létre.
Általában az emberek egy vagy két elemet emelnek ki, és eszerint a következő szerelem-típusokat írhatjuk le:
- bolond szerelem - magas szenvedély, alacsony intimitás és elköteleződés;
- üres szerelem - magas elköteleződés, alacsony intimitás és szenvedély;
- romantikus szerelem - magas intimitás és szenvedély, alacsony elköteleződés;
- baráti szerelem - magas intimitás és elköteleződés, alacsony szenvedély;
- ostoba szerelem - magas szenvedély és elköteleződés, alacsony intimitás;
- szeretet - magas intimitás, alacsony szenvedély és elköteleződés;
- nem-szerelem - mikor egyik elem sincs jelen.
Sternberg úgy gondolja, hogy egy adott szerelemben a szerelem összetevői különböző szakaszokon mennek keresztül. Például egy hosszú távú kapcsolatnál a szenvedély foka – miután elérte csúcspontját – lefelé megy, de az intimitás foka felfelé halad. És a két fél nem mindig ugyanazt az elemet helyezi előtérbe. Az egyik mondjuk főleg szenvedélyt keres, míg a másik intimitást. A sikeres kapcsolat érdekében a partnerek össze kell, hogy hangolják különböző igényeiket.
|
|
|